18 Temmuz 2008 Cuma

Alternatif Arayışlar


Şinasi Güneş

Beş sanatçının, farklı disiplinleri içeren üretimleriyle oluşturduğu kavramsal ağırlıklı sergi 11 Aralık 2000 - 5 Ocak 2001 tarihleri arasında Garanti Bankası Beyoğlu Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Derya Altınel, Burcu Arısoy, Fürüzan Erkuş, Şinasi Güneş ve Kurucu Koçanoğlu’nun katıldığı sergi modern ve post-modern toplumların yitirdiği birşeye; “tin”e önem vermekte ve sanatçıların farklı anlayışlar içerisinde kollektif bir bilinç etrafında hareket edişleriyle tecimsel anlamdaki günümüz sanatına göndermede bulunmaktadır.

Klasik formattaki galeri anlayışını içeriğiyle zorlayan bu sergi, İstiklal Caddesi’ndeki saydam bir ayırıcı (cam)’ya karşın sanat ile toplumu gündelik hayatın içinde buluşturmaktadır.

Sınırların kaldırılması için ara bağlaç olarak kullanılan cam aynı zamanda, Beyoğlu’ndaki vitrin psikolojisine eleştirel bir bakış açısı getirmektedir.

Günümüz toplumundaki yabancılaşmaya ve onun yoğunluğuna, sanatsal anlamdaki kişiliksizliğe, çevreci bir duyarlılık ile tepki gösteren bu üretimler, disiplinler arasılık sorununa birleştirici yaklaşımı ile yalın bir yaşamın özlemini taşımaktadır.

Sanatçılar yaklaşımlarıyla günümüz sanatında “iletişim”in ne derece önemli olduğunu kanıtlamaktadırlar.

Aralık 2000

Not: Bu yazı Sanat Çevresi Dergisinin 266 sayısının 73 sayfasında yayınlanmıştır.
Şinasi Güneş_Anıt Mezar Simülasyonu

Hiç yorum yok: